Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

College News

February 2, 2010
Times Leader

BETHANY, W.Va. - Bethany College has announced the President's List and the Dean's List for the fall semester of the 2009-10 school year. Those named to the President's List must have achieved a perfect 4.0 grade point average while completing a minimum of 12 graded credit hours. Those named to the Dean's List must have compiled a grade-point average of 3.65 or better for the semester while completing a minimum of 12 graded credits.

President's List

The following students have qualified for this honor:

Alicia Boyer - Bridgeport

Johnna Chestnut - Rayland, Taylor Chmel - Wheeling Megan Cook - Wheeling

Jennifer Fleahman - Wheeling

Kathryn Hobbs - Wheeling

Leila Jahantab - Morristown

Daniel McClelland - Moundsville

Shannan Orum - Wheeling

Kelly Sofka - Wheeling

Angela Tipton - Bellaire

Audrey Wickens - Belmont

Dean's List

The following students have qualified for this honor:

Bethany: Gina Barricelli, Nanice Elghatit, Pamela Remondea, Margaret Soulsby, Amanda Thomas, Marcella Wright

Wheeling: Meghan DeLorenzo, Hannah Farwell, Valerie Flatley, Yukiko Hayakawa, Patrick Milton, Sara Reass, Alyssa Simmons

Barnesville: Terry Akers

Bellaire: Samantha Vitale

Belmont: Kevin Kaauamo

Maynard: Janelle Windsheimer

Mingo Junction: Terry Davis, Autumn Mayle

ALEISHA N. GUILER, of Lower Salem, Ohio, has been named to the Dean's List of Marietta College.

Guiler is a graduate of Monroe Central High School and the daughter of Von Rae and Mark Guiler of Lower Salem.

THE FOLLOWING students have been named to the University of Malone dean's list for the Fall 2009: Joel Brady of Barton. Mollie Martin, Allison Pitt and Caitlin Travis, all of St. Clairsville.

In order to be named to the dean's list, one must carry a minimum of 12 credit hours and receive a grade point average of 3.5.

THE FOLLOWING students have been named to the dean's list of Ohio University Eastern Campus: Barnesville - Sarah Anderson, Bradley English, Haley Lucas and Zane Wilson; Belmont --Elyse Thompson, Kaytlyn Snyder; Bellaire - Becky Bigler; Bethesda - Camden Butler, Kayla Meyers, Cameron Shreve; Bridgeport - Lee Hines, Vanessa Miller, Celeste Shunk, Gwendolynn Smith, Taylor Tirpak; Cadiz - Eric Moore; Dillonvale - Regina Hennen, Jessica Mentzer, Justine Mentzer, Jordan Starkey; Flushing - Renee Brittan; Jacobsburg - Emily Conroy; Martins Ferry - Rose Merrie Lynn, Scott Lyden; Mt. Pleasant - Megan Mallett; Powhatan Point - Ayla Isaly, Cody Maynard, Shari Mills, Sara Woollard; Shadyside - Jody Bobek, Britanie Kinder, Joshua Weeks, Joseph Mastracci; St. Clairsville - Melanie Beeson, Emilee Carlton, Sarah Groux, Nuraniyeh Krasko, Macy Loy, Casey Martin, Nathan McKeen, Natalie Perzanowski, Kaila Ruminski, Vance Turnewitsch.

OHIO UNIVERSITY GRADUATES

Athens Campus - Fall 2009

Belmont - Janet Hughes, (Cum Laude) bachelor of science in education;

Bethesda - Sally Cruikshank, master of science; Martins Ferry, Phillip Green, bachelor of science in sport sciences;

Mt. Pleasant - Malorie Pryor, bachelor of science in education;

Powhatan Point - Cathy Kocher, bachelor of science in health; Shadyside - Carrie Bonar, bachelor of science in education; Joshua Pyles, bachelor of science in sport sciences.

ALBANY, GA- Justin Zaruba of Saint Clairsville, OH graduated from Darton College in Fall 2009 with an Associate of Science.

Eastern Gateway Community College announces its fall academic honors list. A total of 276 full-time students are recognized for achieving a 3.5 or higher grade point average. The students by hometown include:

Tabitha Thomas, Adena; Daniel D. Agin, Troylynn D. Boggs, Shanna M. Carmichael, Cody Jay Cresap, Kaitlin Ann-Marie Dolfi, Ian M. Feist, Steven A. Fletcher, Gina Renee Goffoli, Justin Michael Grimm, Valerie L. Gubanez, Rachael L. Hasley, Michele Rose Kovach, Cody Glenn Leonard, Ashley N. Pehanich, Dean E. Pugh, Bloomingdale; Jennifer Anne Greenwood, Flushing; Amanda K. Jenkins, Matthew Edward Ragets, Hopedale; Kenneth F. Eddy, Kurt Thomas Kale, John Mark Scott, Jewett; Richard Timothy Griffiths, Kassandra M. Lude, Martins Ferry; Elizabeth M. Benton, Jeremy J. Cline, Derek William Costlow, Crystal M. Eddy, Bobbi J. Galownia, Kody Michael Grimes, Marlin Tamarr Hicks, Marquis Nathaniel Hicks, Ashley R. Kerr, Amanda Rose Leoni, Maygan M. Moffett, Shelby L. Petrella, Julie Anne Picillo, Phillip J. Putnam, Jacob Alan Townsend, Louis F. Vella, Mingo Junction; Andrea Sue Anderson, Scott Anthony Lewis, Mount Pleasant; Andrea L. Chestnut, Ryan Courtland Kourim, Chasity R. Neale, Brittany Victoria Schuerer, Rayland; Jennifer Mae Bethel, Judith Reposa, Randolph S. Reposa, Glenda R. Yekel, Scio; Carrissa L. Casto, Smithfield; Rhiannon Sioux Faulkner, Christopher David Hoyt, Sarah E. Vargo, Tiltonsville.

Jessica Ewing of Martins Ferry has received Dean's List Honors for the fall semester at West Virginia University.

Franciscan University of Steubenville is pleased to announce that the following students were named to the Dean's List for the Fall 2009 semester. To qualify for the Dean's List, students must earn a 3.5 GPA for their classes that semester and be enrolled in at least 15 credit hours. The University commends these students for their superior academic achievement.

Jacob Steven Roberts, from Bloomingdale, Mathematics

John Paul Raphael Foxhoven, from Bloomingdale, Pre-Nursing

Mark Alexander Erste, from Bloomingdale, Philosophy and Economics

Hannah Marie Hannen, from Dillonvale, Education

Jeremiah Richard Voltz, from Martins Ferry, Computer Science

Andria K-Lyn Scott, from Mingo Junction, Anthropology and History

Lauren Justine Costello, from Rayland, Education

Thaddeus Gledhill Lancton, from Steubenville, Philosophy

Nicole Yvonne Rust, from Steubenville, English

Erica Victoria Ryan, from Steubenville, Education

Jonathon David Minto, from Steubenville, Theology and Philosophy

Michael Joseph Gajewski, from Steubenville, Computer Science

Matthew Patrick Holladay, from Steubenville, Philosophy

Stephanie Jean Humienny, from Steubenville, Education

Therese Marie Maloney, from Steubenville, Business Administration

Margaret Mary Spencer, from Steubenville, Theology

Elizabeth Ann Hostetler, from Steubenville, Communication Arts

Karina Sarita Santacroce, from Steubenville, Education

Jennifer Lynn Heaps, from Steubenville, Child Development

Rebecca Baile Harris, from Steubenville, Classics

Lucia Guadalupe Gonzales, from Steubenville, Communication Arts and Theology

Anna Christine Hanzelka, from Steubenville, Mental Health and Human Services

Brandy Lil Logsdon, from Steubenville, Legal Studies

Nicole Alyssa Janosco, from Wintersville, English and Education

Amanda C. Richards, from Wintersville, English

Jason Anthony Palladino, from Wintersville, Legal Studies

Burke Charles Sullivan, from Wintersville, Education

ATHENS, Ohio - Ohio University-Eastern has announced the names of students who were candidates for degrees from the Eastern campus at the end of the fall 2009 term:

Harold Ware of Bellaire - Associate in Applied Science for Industrial Maintenance;

Sharon Bruce of St. Clairsville - Associate in Arts with emphasis on Social Science;

Mark Hilliard of Yorkville - Master of Social Science

WHEELING JESUIT UNIVERSITY announces its Dean's List for outstanding academic performance during fall semester 2009. Students must attain a 3.5 grade point academic average and must be full-time students, enrolled for 12 hours or more of college credit, to qualify for Dean's List. Students who achieved this honor include:

West Virginia

Samantha McGlumphy (Benwood), Roberta Olivo (Bethany), Amy Dharawat, Trent Krupica, Kaitlyn Pytlak (Glen Dale), Lacey Bonar, Clorissia Bragg, Matthew Garrison, Jennifer Hill, Kendyl Morris, Courtney Scarbin, Christopher Smith, Christopher Watson, Brittany White (Moundsville), Lesa Yoho (Triadelphia), Amy Bott, Rebecca Byers, DoBin Choi, Nicole L. Davis, Anastasia Durdines, Amanda Dux, Jennifer Elias, Kevin Gompers, Christian Greco, Lacey Greene, Andrew Groves, Ali Hajiran, Alexandra Hamilton-Cotter, Danielle Kehl, DaHee Kim, Eric Knuth, Mark Kozusnik, Mary Maloney, Julia McGinley, Vivian Minkemeyer, Kaitlin Moses, Scott Moses, Tania Ngo, Rebecca Olsavsky, Jason Peklinsky, Thomas Piccard, Elizabeth Schnupp, Michael Seals, Silvia Tighe, Jessica Tyson, Ashley Wolfe, Brittany Wolfe, John Wroten (Wheeling).

Ohio:

Kirsten Kowalski (Adena), Bethany Christman, Chelsey Keylor, (Barnesville), Carrie Tyo (Beallsville), Marisa Del Vecchio, Richelle Myers (Bellaire), Emily Miller, Samantha Patterson (Belmont), Emily Zann (Bridgeport), Chelsea Coconougher, Jessica Kuryn (Cadiz), Sarah Spiga (Flushing), Andrea Fitzgibbon, Kristin Gandee (Marion), Brianne Booth, Alexander Hilton, Mary Kuntz, Doreen Neavin (Martins Ferry), William Bell (Neffs), Stefanie Blinco, Breana Burkhart, Lauren Fabry, Marissa Melanko (Shadyside), Megan Facello, David Bowman, James Denney, Mackenzie Earliwine, Kathryn Eaton, Carey Facello, Kyle Kepreos, Minh Le, Sierra Moore, Maranda Parker, Amy Pinkerton, Michael Roberts, Katie Smith (St. Clairsville), Heather Hoyt (Tiltonsville), Brittany Burkhart (Woodsfield).

THE UNIVERSITY of Akron announces their commencement list for the Fall semester of 2009 as follows: Dawn Morales-Angel, Jewett; Daniel Patterson, Neffs; Amanda Kuruc, Richmond; Derek Cattran and Kurt Clifford, both of St. Clairsville; Shauna Parsons, Toronto; Adam Cowser and Daniel Fithen, both of Wintersville.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web